Dlaczego warto stosować żywe rośliny w akwarium?

December 17, 2019

Przed wieloma laty rośliny w akwarium spełniały jedynie rolę dekoracji, podobnie jak oferowane przez nas wodospady domowe. Aktualnie wiemy już, że ich rola w środowisku wodnym jest bardzo istotna. Niestety, nadal można spotkać akwaria pozbawione jakichkolwiek roślin. Charakteryzują się one tym, że dla utrzymania właściwego stanu, trzeba w nich o wiele częściej wymieniać wodę, a rybkom żyje się znacznie gorzej.

Większość akwarystów jest przekonana o tym, że od tego w jakiej kondycji utrzymuje się roślinność, zależy funkcjonowanie całego ekosystemu. Ich obecność odpowiada za utrzymanie równowagi biologicznej, ponieważ wchłaniają szkodliwe dla ryb substancje: resztki pokarmów, odchody, obumarłe rośliny itd. Wszelkiego rodzaju odpady pozostawione samopas, będą wydzielały szkodliwe związki chemiczne (np. azotany czy fosforany).

To właśnie rolą roślin jest ich zasymilowanie. Gdy tak się nie stanie i w wodzie nagromadzi się dużo chemikaliów, będzie to miało destrukcyjny wpływ na właściwe funkcjonowanie rybek. Jeżeli uda nam się zapewnić właściwe naświetlenie, to przy udziale chlorofilu – dwutlenek węgla będzie absorbowany, a tlen wydalany. Warto pamiętać o tym, że w zbiorniku wodnym, w którym znajdują się rośliny, o wiele łatwiej przetrwać gatunkom ryb, które są płochliwe. Zawsze mogą znaleźć miejsce do bezpiecznego przetrwania.

Jak widać, rośliny spełniają w akwarium wiele zadań: produkują tlen, absorbują szkodliwe odpady, odtruwają wodę, hamują wzrost glonów, rozpraszają oświetlenie i tworzą naturalne kryjówki. Oprócz tego, stanowią oczywiście element dekoracyjny i estetyczny. Wszystkim, którzy posiadają lub noszą się z zamiarem posiadania akwarium, polecamy stosowanie żywych.

Pozdrawiamy, Beautyaqua.pl

Dla projektantów

Jesteś projektantem wnętrz, deweloperem, generalnym??

Oferując nasze ściany wodne lub mega akwaria zapewnisz swojemu klientowi poczucie indywidualnego potraktowania jego potrzeb. Za wszystkie polecenia, które doszły do skutku polecający jest odpowiednio rozliczany.

https://www.beautyaqua.pl/wp-content/uploads/2019/11/BA-LOGO-NOWE-mini.jpg

Social media