Woda to nieodłączny element natury i źródło życia, pozwala nam trwać w dobrym stanie zdrowia. Nic dziwnego, że ludzie chcą tworzyć ozdoby i nietypowe instalacje z wykorzystaniem wody. Jej obecność pozwala nam zrelaksować się, dowiedziono także, że woda przyciąga drobiny kurzu i roztocza, dlatego instalacje wodne w pomieszczeniach są szczególnie przydatne dla alergików. Na świecie możesz zobaczyć różne efektowne i niezwykłe instalacje wodne – w tym artykule przedstawiamy kilka z nich.
Ściana wodna w Częstochowie
Największa ściana wodna na świecie! Jej konstrukcja i montaż były dla nas wyzwaniem, z którego realizacji jesteśmy bardzo dumni. Ściana wodna w Galerii Jurajskiej jest połączona z zegarem tak dużym jak słynny zegar Big Bena. Ma aż 100 metrów kwadratowych powierzchni, 15 metrów wysokości i składa się z 24 szklanych paneli. Wyjątkowa, retro-futurystyczna stylizacja zegara i ściany na trwałe wpisała się w turystyczny krajobraz Częstochowy, została zgłoszona także do Księgi Guinnessa jako największa ściana na świecie.
Ściana wodna w Galerii Jurajskiej to efekt współpracy z licznymi specjalistami i zespołem Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Dzięki tej konstrukcji zwykła wizyta na zakupy może zamienić się w wyjątkowy czas relaksu.
Ścieżka na wodzie w okolicy Sao Paolo
Tak, nie most, lecz prawdziwa ścieżka na wodzie. Brzmi niemożliwie? Małżeństwo artystów – Christo i Jeanne-Claude z Bułgarii – stworzyło unikatową, jaskrawą ścieżkę na wodzie od ulic miasta Salzano do wyspy San Paolo. Ścieżka była widoczna z wysokości i wyglądała, jakby wodę przecinały jaskrawe pasy. Cała instalacja nazywała się „The Floating Piers”, a ścieżka została zbudowana z poliuretanowych płaszczyzn, które pokryto jaskrawym, widocznym z daleka materiałem w kolorze pomarańczowym.
Co ciekawe, pierwsze wersje pomysłu na tę instalację na wodzie pojawiły się u artystów już pod koniec lat 70. XX wieku, jednak poszukiwanie materiałów i planowanie konstrukcji zajęło im dużo czasu.
Instalacja była tymczasowa, a przespacerować się tą wyjątkową ścieżką można było przez ponad dwa tygodnie w czerwcu 2016 roku. Przemierzanie wód jeziora Iseo niczym na spacerze zwykłą ścieżką było nietuzinkowym doświadczeniem.
Ogród na wodzie – Narcissus Garden
Po raz pierwszy stworzony przez japońską artystkę Yayoi Kusama w roku 1966. To niezwykła kompozycja aż 1500 lustrzanych kul, które zostały umieszczone na trawie, aby odbijać twarze oglądających i otoczenie. Jednak w 2016 roku artystka postanowiła odtworzyć pierwotny pomysł, tym razem na tafli zbiornika wodnego New Canaan w Ameryce, z okazji 10 rocznicy otwarcia Szklanego Domu. Niezwykła instalacja artystki jest obecnie stałym elementem tamtej przestrzeni, a lustrzane kule delikatnie unoszące się na wodzie odbijają drzewa i niebo.